Joga yra senovinė praktika turinti gilias tradicijas ir glaudžiai susijusi su Indijos kultūra. Jogos istorija siekia tūkstančius metų ir įvairiais būdais pasireiškia ir šiuolaikiniais laikais. Panagrinėkime jogos istoriją nuo jos pradžios iki šių laikų.

Ankstyvosios jogos formos (2 tūkstančiai metų prieš Kristų – 5 šimtai metų po Kristaus)

Joga prasidėjo senovės Indijoje, o jos pradinės formos buvo išplėtotos nuo 2 tūkstančių metų prieš Kristų iki 5 šimtų metų po Kristaus. Senovės Indijoje buvo daugybė religinių ir filosofinių sistemų, kurios padėjo formuoti jogą. Vienas svarbiausių ankstyvųjų jogos tekstų yra Patandžalio jogos sūtros. Šie sutrų rinkiniai aprašo jogos praktikos esmę ir mokymus.

Hatha joga ir kūno praktikos (VII – XVII a.)

Vėliau, tarp septinto ir septiniolikto amžiaus prasidėjo Hatha jogos raida. Hatha joga akcentuoja kūno praktikas, įskaitant asanų, pranayamos ir mudras. Šios praktikos siekia subalansuoti ir stiprinti kūną, kad būtų pasiektas emocinis ir dvasinis pusiausvyros būvis.

Jogos plitimas per pasaulį (nuo XIX a. iki šių dienų)

19-ame amžiuje, jogos mokytojai pradėjo skleisti šią praktiką už Indijos ribų. Tai buvo svarbus laikotarpis jogos istorijoje, kai ji išplito po visą pasaulį. Kelios žymios asmenybės, tokioms kaip Svami Vivekananda ir Paramahansa Yogananda padėjo populiarinti jogą Vakarų pasaulyje.

Populiarios jogos šakos ir stiliai

Daugiau nei šimtą metų jogos praktika plėtėsi ir dalinosi įvairiomis šakomis ir stiliais. Kiekviena šaka ar stilius papildo jogos pagrindus ir atskleidžia jos gilumą skirtingais pjūviais. Kai kurie iš populiariųjų jogos stilių apima:

  • Vinyasa joga: tai dinaminė, judėjimo su kvėpavimu grindžiama praktika.
  • Ashtanga joga: tai gana intensyvi jogos šaka, susidedanti iš specifinio asanų sekimo ir kvėpavimo.
  • Kundalini joga: ši jogos šaka koncentruojasi į energijos kėlimo praktyką ir dvasinį augimą.
  • Bikram joga: tai jogos šaka, kurią praktikuojama kaitinant kūną aukštoje temperatūroje.
  • Iyengar joga: tai stilius, kuriame didelė dėmesio skiriama kūno pozų tikslumui ir praktikos koregavimui naudojant reikmenis.
  • Šri Šri joga: šiuo metu viena populiariausių jogos šakų apimanti karma jogą, radža jogą, bhakti jogą, jnana jogą. Šri Šri jogos kryptis sukurta ir išpopuliarinta humanisto Šri Šri Ravi Šankaro.

Jogos įtaka šiuolaikinei visuomenei

Šiandien joga yra plačiai paplitusi ir įvairių žmonių praktikuojama visame pasaulyje. Ji pasiekė platesnį auditorijos spektrą, pritraukdama žmones, ieškančius fizinės sveikatos, emocinio balanso ir dvasinio augimo. Jogos nauda ne tik kūnui, bet ir protui bei dvasiai yra tema, kurią nuolat nagrinėja mokslininkai.

Visa jogos istorija byloja apie jos gebėjimą prisitaikyti prie laiko ir kultūros pokyčių. Ji išliko ir toliau tęsia savo įtaką pasaulyje, suteikdama žmonėms priemonių siekti harmonijos ir gerovės savo gyvenimuose.

Skaitantiems angliškai puikus straipsnis apie jogos istoriją: https://www.artofliving.org/in-en/yoga/yoga-for-beginners/brief-history-yoga